Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríský kůň aneb černá perla

4. 6. 2010

Fríský kůň

Předmluva: Chladnokrevný fríský kůň, potomek primitivních lesních koní západní Evropy, byl chován na fríském pobřeží severního Holandska. Ve své vlasti se dříve i dnes těší vroucímu obdivu.

Historie: Už Římané se zmiňují o fríských koních jako o silných pracovních zvířatech, ovšem v jejich očích byli oškliví. O tisíc let později se jejich vzhled zlepšil a tato silná, učenlivá a otužilá zvířata nosila fríské a německé rytíře na křížové výpravy. Plemeno získalo stykem s orientálními koňmi a zejména přílivem andaluské krve za španělské okupace Holandska během osmdesátileté války. Fríští koně vynikali v zápřeží, pod sedlem i při zemědělské práci, a proto se hojně využívali k zlepšování plemen v sousedství. Slavný oldenburský kůň vznikl hlavně díky fríské krvi. Také angličtí fellský a daleský pony byli silně ovlivněni koňmi frísů a černí fríští koně tvořili již boční křídla římských legií. Fríský kůň také prostřednictvím odvozeného Old English Black ovlivnil těžkého anglického koně, England's Great Horse, nyní známého jako shirský kůň, a norského dole gudbrandsdal.

Obrazek

Vzhled:

1) Hlava-Hlava je dlouhá, s krátkýma, ale živýma ušima. Má jemné rysy a velmi výrazně vyjadřuje dobrou poddajnost a milou povahu.

2) Horní obrys-Poměrně malý fríský kůň má velmi působivou siluetu, zdůrazněnou obloukovitě klenutým, hrdě neseným krkem.

3) Tělo-Trup je kompaktní, silný, hluboký, odpovídající robusní konstituci. Plec jevelmi silná a ideálně utvářená pro postoj. Nohy jsou krátké, silné, s dobře utvářenými, kvalitními kostmi. Fríský kůň měří 15 pěstí (152,5 cm) a více.

4) Ocas-Ohon a hříva fríského koně jsou velmi bohaté a bujné a jen žřídka se splétají nebo jinak upravují.

5) Kopyto-Spěnky nesou bohatý rous. Tvrdé kopyto je z tmavé rohoviny a není náchylné k chorobám.

POZOR!! FRÍSKÝ KŮŇ JE VŽDY VRANÍK!!

Obrazek

Pohled zezadu: Záď fríského koně je skloněná a někdy poněkud nízká, asi jako u daleského poníka, čímž se u něj projevuje vliv fríských předků. Frísové jsou silní, ale ne tak masivní jako těžká tažná plemena.

Obrazek

 

Skvělí tahouni: Díky své živosti a temperamentu je fríský kůň použitelný i jako jezdecký. Vyniká však jako tažný kůň, protože je krásně vážený a v postroji se pohybuje energickým, velmi působivým krokem. Ve své vlasti tahá proslulé tradiční závodní dvojky, fríské gigy.

Obrazek

A nejlepší nakonec... Nejkrásnější fotka fríse co mělá paní Slawik v galerce:)

Obrazek

Doufám, že vám tohle plemeno taky líbilo a že se příjdete mrknout i na další;) Tak se mějte. Vaše adminka:o*

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kkk

(míša, 7. 3. 2012 17:23)

ta poslední fotka to není čistej frís

Nádherný fotky!!

(Lucinkáá:-*, 5. 6. 2010 20:55)

Tyhle nádherný fotky od paní Slawik jsou úžasný... Frísové jsou jedni z nejhezčích plemen co znám:)